Vítejte na stránkách o naší zahradě - vstupte prosím


Prosinec 2013

Zima na zahradě

23. prosince 2013 v 12:11
Končeně, zimní slunovrat - zahrada právě odpočívá v tisíci kořenech, listech i větvích a v naději na teplejší zítřek.

český strakatý pes

20. prosince 2013 v 10:47
Naše fenka se jmenuje Frída a je to nafoukaná pražačka. Práce na zahradě nevyhledává - nehrabe, neběhá kolem plotu, miluje sluníčko a moji židli, ze které mě sleduje, zda pilně pracuji a možná, když se ochladí půjde se mnou na procházku.

letničkový záhon

20. prosince 2013 v 7:36
Fascinují mě záhony z letniček - barevné, veselé, ornamentální. Můj postup je takřka vědecký - mám připravený, odplevelený záhon, nákres osazení , připravenou sadbu vlastní nebo koupenou, zasadím a pak se dějou věci - přijde pozdní mráz, uhodí sucho nebo deštivo, přilezou slimáci a záhon je sice zelený, ale zaplevelený a tak zanadávám, vypleju a osadím trvalkama, záhon mám natrvalo laděný do bíla. No nevadí příští jaro se zase pokusím.

aronie

18. prosince 2013 v 8:52
Aronie je krásný nenáročný keř, který zdobí zahradu hlavně na popdzim barevnými listy a černými jedlými plody, jeji využití je všestranné - báječný likér, džem, šťáva.

mokřad

17. prosince 2013 v 13:04
Po povodních vytryskl za garáží vydatný pramen, voda podmáčela trávu, nedalo se tady ani chodit, ani trávu posekat. Zajásala jsem, vždy jsem si přála mít na zahradě mokřad. Přání je jedna věc, realizace druhá věc. 40 kotoučů drnů a suti bylo odvezeno, než jsem objevila prameny hned 2, pak už to bylo jednoduché. Půda je jílovitá, voda vytvořila mělký bazének, přebytek vody byl sveden do kanalizace a okolí se osadilo mokřadními rostlinami . Celý prostor se stal velkým koupalištěm pro ptáky a zdrojem vody pro včely.

voda na zahradě

16. prosince 2013 v 7:53
Jezírko na zahradě vzniklo náhodou, muž je rybář a nebylo kam dávat ryby. Přišel proutkař označil pramen, hlínu máme jílovou a taková větší studánka byla velmi brzy hotová. Jen rybám se tam nelíbilo, voda byla studená, tak se udělal přepad, vyhloubilo další jezírko, byly osázeny lekníny, blatouchy, kosatce. Přepad z jezírek muž svedl do kanalizace a tak máme 2 jezírka s kapry, žábami a užovkou.

vyvýšené záhony

13. prosince 2013 v 7:11
Na zahradě vzniká velké množství odpadu, na jaře i na podzim, v časopisu jem viděla návod na založení vyvýšeného záhonu. Z odpadního dřeva muž vytvořil základ záhonu a dovnitř se dávaly větvičky, drny a veškerý zahradní odpad prokládaný hlínou třeba z krtin od pracovitých krtků. Na jaře muž udělal navrch ještě rám s igelitem a záhon plnil funkci pařeniště po období nebezpečí janích mrazíků. Záhon je velmi úrodný, není třeba se ohýbat k rostlinám a po ukončení sezony se opět doplní odpadem.

domečky pro hmyz

11. prosince 2013 v 11:04
Domečky pro hmyz skvěle doplní zahradu, máme domečky pro škvory, čmeláky a včely samotářky, hotel pro hmyz.
Největší legrace byla s domečkem pro čmeláky, byl vyroben podle návodu a osazen brzy na jaře mezi keře bylinek. Dále podle návodu musíte chytit čmeláčici, tu poznáte na jaře, že létá nízko při zemi a evidentně hledá ten váš úžasný domek. Když jsme ji šetrně chytili do kelímku, nechtělo se jí prolézt otvorem do domečku a unikla a my zase čekali na další. Nakonec jsme byli úspěšní, čmeláčice byla uvnitř, my jsme uzavřeli otvor, to prý aby si tam zvykla a čekali hodinu až si zvykne, poté jsem uvolnila otvor a to se děly věci - čmeláčice s hrozným bzučením a nadáváním vyrazila ven a rozčileně letěla pryč. Pak už jsem to nechali přírodě. Možná někdy někdo přiletí a zůstane. Tohle jaro už nepřiletěl nikdo.

Bylinková spirála

10. prosince 2013 v 6:49
Největší úsilí mě stálo umístění bylinkové spirály, sousedka musela žasnout, i když je od nás na ledaco zvyklá. Z jejího pohledu to muselo vypadat dost divně, jako, že mě vidí stát uprostřed zahrady občas rozhodím rukama, zavrtím hlavou popojdu zase o kousek dál zavrtím hlavou a zase popojdu, přivolám muže se synem koukáme do prázdna a diskutujeme. To mi to dalo, spirála jsem potřebovala začlenit do zahrady tak , aby byla vidět a přitom nevyčnívala, aby byla součástí záhonů a nezabrala zbytečně místo, aby na ní svítilo dost sluníčko.
Dalším kamenem úrazu byl materiál, kamení je v zahradě už dost, tak jsem použily cihly, na podzim vvpadala spirála nadherně, na jaře z ní zbyla ubohá kupka suti, cihly se rozpadly. Tak se začalo znova nákupem pořádných cihel, osazení rosstlinami už byla hračka a na zimu se provedlo zastřešení. Uvidíme na jaře.

naťový celer

9. prosince 2013 v 8:02
Každý rok se pokouším pěstovat jiný druh bylin nebo koření,/kerblík, koriadr, anýz, kopr apod/ letos na jaře jsem zasadila semínka naťového celeru, vzešla všechna, dopěstovala jsem se jen 4 rostlin. Nať je chuťově vynikající a mrazuvzdorná. Dávno už na záhonu není ani šnitlík ani petržel ani libeček, ale naťový celer neustále obrůstá sytě zelenými a chutnými listy.

boj se slimáky

9. prosince 2013 v 7:47
Se slimáky nemá cenu bojovat, stačí jen sledovat jejich jídelníček a pěstovat to, co nežerou / nežerou hlavně bylinky/, ušetří nám to spoustu času, peněz a nervů. Když už nějakého slimáka objevíme stačí ho hodit do kompostu, proč by odsud vylézal - tam má žrádla dost.

Já a zahrada

6. prosince 2013 v 7:52
Moji rodiče měli také dům se zahradou, zahrada byla užitková a pletí záhonů bylo na každodením pořádku. Ve zděděné zahradě podle původního vzorku jsem opět založila zeleninové záhony, které vyžadovaly pravidelnou údržbu, pravidelně jsem sekla sekačkou trávu, byla to práce úporná, nekonečná, která mě nebavila. Tak jsem došla k názoru, že už to takhle dál nejde.
Můj definitivní názor je - s přírodou nelze bojovat, je třeba ji respektovat a využívat to, co nám dává .
V reálu to znamená :
- nemá cenu vysušovat mokřad - osadíme ho mokřadními rostlinami
- necháme trávu růst a místo týdenního sečení sedíme a obdivujeme jaké nové druhy trav a divokých květin nám rostou,
- na suchém stanovišti vytvoříme suťoviště s použitím kamenů ze zahrady a osadíme suchomilnými rostlinami.
- mulčujeme záhony = neplejeme
Cílem mého snažení je vytvořit zahradu zajímavou a kvetoucí po celý rok , kde zahradní práce budou radostí ne povinností.

O zahradě

5. prosince 2013 v 18:40
Vítejte na stránkách naší zahrady - bydlíme v Rynárci proti kostelu máme čp. 78. - zahradu máme certifikovanou jako přírodní a můžete nás po dohodě navštívit a zahradu si prohlédnout.

Historie zahrady:
Dům se zahradou byl postaven za 2.světové války, dědou mého muže. Dědu jsem nepoznala,ale musel to být úžasný zahradník, některé ovocné stromy a keře plodí dodnes, kromě užitkové zahrady měl i zahradu okrasnou s trvalkami a skalkou. Když jsme se nastěhovali do domu, o zahradu už nikdo 10 let nepečoval.
Při rekonstrukci domu a péči o děti na zahradu nebyl čas.

Zahrada a současnost:
Celá přeměna zahrady probíhala asi 10 let a stále ještě probíhá, pozemek je nerovný se stanovišti suchými i mokrými, tak jsem vytvořila např. suťoviště, mokřad, jezírka apod. Záhony na zeleninu mulčujeme nebo máme vyvýšené, aby nerostl plevel. Staré stromy dávají v létě žádoucí stín, keře malin ostružin a borůvek dochucují zahradu a společně s množstvím bylin a květin je celý prostor ovoněn a zve k návštěvě ptáky, včely a motýly s možností celoročního ubytování v budkách, domcích pro hmyz a hmyzím hotelu.